اسکان مجدد

کمک به استقرار مجدد

استقرار مجدد که هنوز به عنوان ابزاری حائز اهمیت شناخته می شود و نشانه یکپارچگی بین المللی و تشریک مسئولیت در جهت پیدا کردن راه حل بلند مدت برای پناهندگانی است که قادر به بازگشت به کشور مبداء خویش به دلیل ترس از ادامه آزار و اذیت نیستند و قادر به اقامت در کشوری که به آن پناه برده اند نیز نمی باشند.

سازمان بین المللی مهاجرت در سال 1951 با هدف کمک به استقرار مجدد اروپاییانی تاسیس شد که بر اثر پیامدهای جنگ جهانی دوم آواره شده بودند. تاکنون سازمان بین المللی مهاجرت در حمایت از پروژه های استقرار مجدد در طول بیش از شش دهه به ارائه خدمات ضروری مبادرت ورزیده است. تنها در دهه گذشته، بین سالهای 2004 تا 2014، سازمان بین المللی مهاجرت، جابجایی و استقرار مجدد 1.024.152 پناهنده و دیگر افراد آسیب پذیر را از 186 نقطه در سراسر دنیا ساماندهی نموده است.

سازمان بین المللی مهاجرت به طور تنگاتنگ با دولت ها، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، سازمان های غیر دولتی و دیگر نهاد ها فعالیت می نماید. روند استقرار مجدد با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل آغاز می شود. کمیساریا بعد از شناسایی و مصاحبه، پرونده پناهندگان را جهت بررسی استقرار مجدد به کشورها ارسال می نماید؛ متعاقبا، بر اساس قرارداد همکاری با آن کشورها، خدمات استقرار مجدد سازمان بین المللی مهاجرت، شامل پیگیری روند پرونده، ارزیابی سلامت، کلاس های توجیهی پیش از عزیمت، و جابجایی، ارائه می گردد. در بدو ورود افراد به کشورهای مقصد جهت استقرار مجدد، حمایت های قانونی و فیزیکی، شامل دسترسی به حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی، را همانند آنچه که شهروندان آن کشور به آن دسترسی دارند مهیا می گردد. اکثر پناهندگان نهایتا شهروند تبعه کشور محل استقرار مجدد می شوند.

دیدگاه سازمان بین المللی مهاجرت

برای بیش از 60 سال، جابجایی پناهندگان برای آغاز زندگی جدید با رعایت شأن و احترام با حفظ ایمنی و نظم به عنوان هدف زیربنایی و اولویت سازمان، ادامه دارد.

اهداف سازمان بین المللی مهاجرت

سازمان بین المللی مهاجرت به عنوان بخشی از همکاری اش در مدیریت مهاجرت، به ادغام پناهندگان از طریق خدمات فراگیر استقرار مجدد کمک می کند. به موجب بند 1 اساسنامه سازمان، سازمان بین المللی مهاجرت "...خود را موظف به انتقال سازمان یافته پناهندگان، آوارگان، و دیگر نیازمندان به خدمات بین المللی مهاجرت از راهکارهای ساماندهی شده بین این سازمان و کشورهای مورد نظر شامل کشورهایی که متقبل پذیرش پناهندگان می شوند، می داند."

رویکرد سازمان بین المللی مهاجرت

سازمان بین المللی مهاجرت پیرو درخواست دولتها خدمات زیر را در راستای استقرار مجدد ارائه می کند:

پیگیری روند پرونده

ارزیابی سلامت

جلسات آموزشی توجیهی در زمینه ادغام مجدد (پیش از عزیمت)

عملیات جابجایی/خدمات سفر

جلسات آموزشی توجیهی در زمینه ادغام مجدد (پیش از عزیمت)

آشنایی فرهنگی: با ارائه اطلاعات کاربردی در مورد کشور مقصد و با کمک به پناهندگان جهت تعیین اهداف واقعی و همچنین ارتقاء توانایی ها و رفتارهای لازم جهت موفقیت در محیط جدید، پناهندگان را آماده می کند.

توجیه پیش از عزیمت: برای کمک به پناهندگان در راستای ایجاد انتظارات واقعی و پرورش حس استقلال آنها در زمان کمتر، طراحی شده است. موضوعاتی از قبیل مسکن، بهداشت، مدیریت مالی، نقش خدمت رسانان، تحصیلات، تطبیق فرهنگی، حقوق و مسئولیتها، و سایر موضوعات در این جلسات توجیهی مطرح می شوند.

آموزش زبان و ادبیات: با توانمند سازی پناهندگان نسبت به مهارت های زبانی و ارتباطی به روند تطبیق پذیری و استقلال ایشان کمک می کند. پناهندگان با علم به این مهارتهای عملی و راهبردی قادر خواهند بود که شانس خود را برای اشتغال بالا ببرند و به عضوی سازنده برای کشور پذیرنده تبدیل شوند.

توضیحات پیش از سوار شدن به هواپیما: پناهندگان را برای پرواز، شامل آنچه در فرودگاه، در طول پرواز، در طول ترانزیت، و در بدو ورود در کشور مقصد با آن مواجه خواهند شد، آماده می کند. این کار تنش را در مسافرینی که برای اولین مرتبه سفر می کنند کاهش می دهد و آنها را برای سفر آماده تر می سازد.

عملیات جابجایی/خدمات سفر

عملیات جابجایی و خدمات سفر سازمان بین المللی مهاجرت اطمینان بخش سفر ایمن پناهندگان از مقاصد دور و اغلب از گوشه و کنار جهان به مقصد نهایی استقرار مجددشان است. خدمات جابجایی برای پناهندگانی که تحت حمایت سازمان بین المللی مهاجرت انتقال می یابند شامل موراد ذیل است:

کمک به تهیه مدارک سفر: اجازه خروج، روادید ترانزیت/ورود، گذرنامه و غیره

توضیحات پیش از سوار شدن به هواپیما: برنامه زمان بندی پرواز، مقررات خطوط هواپیمایی، الزامات گمرکی، کمک های قابل ارائه در ترانزیت، در طول پرواز و غیره

انتقال مسافرین و خدمات فرودگاهی در فرودگاه محل سوار شدن: کمک در انجام مراحل اداری اولیه، گمرک، گذرنامه، و غیره

تهیه بلیط پروازهای بین المللی و داخلی: تخفیف، اجازه اضافه بار، مسیرهای برگزیده و غیره

فراهم آوردن همراه پزشکی/عملیاتی: کمک به مسافرین با نیازهای خاص مانند مراقبت ویژه و نیازهای دارویی تا مقصد و هماهنگی با خدمه پرواز و سایر مسئولین در صورت نیاز

کمک در ترانزیت: غذا و استراحتگاه در صورت نیاز، هدایت به سمت پرواز مرتبط، تهیه و برنامه ریزی بلیط و غیره

کمک در بدو ورود: ملاقات و خدمات کمکی در بدو ورود، اطلاع رسانی و ارجاع به مقامات پذیرش و غیره